Amarok’un Tasarımcısı ASSİM’de

26 Şubat 2021
ASSİM'de tasarım konuşuldu.
Muratpaşa Belediyesi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM) bünyesinde kurulan Bilim ve Teknoloji Merkezi, ilk etkinliğinde otomotiv sektörünün dev firmalarına tasarım hizmeti veren Amarok, Pathfinder gibi modellerde imzası bulunan Sedat Öztürk’ü Antalyalı tasarımcılarla çevrimiçi buluşturdu.

Muratpaşa Belediyesi’nin Doğuyaka Mahallesi’nde bulunan ASSİM bünyesinde yer alan Bilim Teknoloji Merkezi, kuruluş çalışmalarını geçen yıl tamamladı. Tasarımların ve fikirlerin ürüne dönüştürülmesi için gerekli fiziksel ortam ve kaynağı hizmete sunan merkez, inovasyon, tasarım, prototipleme konularında atölye çalışmaları, eğitimler ve seminerlerle Muratpaşa’da yaşayan gençlere, girişimcilere ve girişimci adaylarına ulaşmayı hedefliyor.

Covid-19 pandemisi nedeniyle merkezin kuruluş çalışmalarına bir süre ara verilirken ilk etkinliğini çevrimiçi gerçekleştirdi. Çevrimiçi seminer programının konuğu Nissan, Volkswagen, Opel gibi dünya otomotiv sektörünün devlerine tasarım hizmeti veren Amarok, Pathfinder gibi modellerin tasarımında imzası bulunan Sedat Öztürk konuk oldu. Öztürk, dünyada ve Türkiye’de tasarım, endüstriyel tasarım, Türkiye’de ulaşım aracı tasarımı ve ürün tasarımı gibi konulardaki deneyim ve görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

SEDAT ÖZTÜRK KİMDİR?

Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Sedat Öztürk, 1997’de yılında Ford/Otosan’da otomotiv tasarımcısı olarak göreve başladı. Ford Cargo kamyon projesinin ardından 2000 yılında Nissan Design Center Amerika’da profesyonel tasarım hizmeti vermeye başladı. 2002’de Volkswagen Design Meksika’ya transfer olan Öztürk, VW New Beetle, VW Bora China ve VW Amarok’un konsept tasarım projesini yürüttü. VW’de geçen 3 yılın ardından 2005’te GM Design Avrupa çatısı altında Opel Insignia, Opel Astra, Opel Zafira ve Opel Adam tasarım projelerinde görev aldı. 2011’de Volkswagen Advanced Design Almanya’da profesyonel Otomotiv Tasarım hizmeti verdi. 12 yıl yurtdışında otomotiv firmalarında görev aldıktan sonra Türkiye’ye gelerek Momenta 36 HT Motor yat projesinin tüm süreçlerini yürüttü. Öztürk, 2012 yılında kendi adını taşıyan endüstriyel tasarım firmasını kurdu.